MEDELLIN - At the Pan American championship the main tournament has been launched today (Thursday) with sixteen groups of three players vying for sixteen places in the knockout rounds. The three players in the groups meet in matches to thirty caroms.
From 48 players, 19 are from Colombia, five from Peru and Argentina, four from Chile and Ecuador, three from the United States and Costa Rica, two from Bolivia and Panama and one from Venezuela.
Alexander Salazar, the number 3 at the World championship in Antwerp, started with a loss against his country man Luis Martinez, who finished at 27-27 with 3 in 16 innins. Ramon Rodriguez suffered a painful defeat in his group match against Chilean Guillermo Perez (30-22 in 28). Guilermo Ledezema defeated Marco Sobarzo 30-25 in 34, Henry Diaz bested abriel Vasquez 30-22 in 26. Fabian Olivetto from Argentina started off with an excellent win over Carlos Nunez from Panama: Olivetto won in 17 innings.
Pedro Piedrabuena is divided in a group with Manuel Lindao from Ecuador and Erick Tellez from Costa Rica.
Other favorites:
Huberney Catano plays with Luis Lopez and Maximo Aquire
Carlos Campino with Andres Lizarazo and Oscar Ticona
Julian Torres with Oscar Pachas and Michael Kang
Javier Teran with Oscar Barquero and Hugo Patino
Alexander Salazar with Luis Martinez and Juan Sisternas
Luis Aveiga with Hugo Miranda and Rogelio Morales.
The format and the groups (all matches on 3 and 4 July):
Group A
Pedro Piedrabuena (USA)-Manuel Lindao (ECU)
Erick Tellez (Costa Rica)-Pedro Piedrabuena (USA) -
Erick Tellez-Manuel Lindao
Group B
Carlos Campiño (COL)-Andres Lizarazo (COL)
Oscar Ticona (Bol)-Carlos Campiño (COL)
Oscar Ticona (Bol)-Andres Lizarazo (COL)
Group C
Humberto Aristizabal (COL)-Juan C Cartagena (COL)
Jose Juan Garcia (COL)-loser
Jose Juan Garcia (COL)-winner
Group D
Huberney Cataño (COL)-Luis Lopez (COL)
perdeMaximo Aguirre (PER)-loser
Maximo Aguirre (PER)-winner
Group E:
Julian Torres (COL)-Oscar Pachas (PER)
Michael Kang (USA)-loser
Michael Kang (USA)-winner
Group F
Henry Diaz (COL)-Gabriel Vasquez (COL)
Juan C Salto (COL)-Gabriel Vasquez (COL)
Juan C Salto (COL)-Henry Diaz (COL)
Group G
Marco Sobarzo (CHI)-Jose Ledezma (ARG)
Robinson Morales (COL)-loser
Robinson Morales (COL)-winner
Group H
Ramón Rodriguez (PER)-Guillermo Perez (ARG)
Carlos Guerra (CHI)-Ramón Rodriguez (PER)
Carlos Guerra (CHI)-Guillermo Perez (ARG)
Group I
Carlos Nuñez (PAN)-Fabian Oliveto (ARG)
Jose Torreblanca (PER)-loser
Jose Torreblanca (PER)-winner
Group J
Alexander Salazar (COL)-Luis Martinez (COL)
Juan P Sisternas (ARG)-loser
Juan P Sisternas (ARG)-winner
Group K
Hugo Patiño (USA)-Oscar Barquero (Costa Rica)
Javier Terán (ECU)-loser
Javier Terán (ECU)-winner
Group L
Hugo Miranda (CHI)-Rogelio Morales (CR)
Luis Aveiga (ECU)-loser
Luis Aveiga (ECU)-winner
Group M
Guido Saco (PER)-Alejandro Piza (COL)
Idelfonso Alvarez (Bol)-loser
Idelfonso Alvarez (Bol)-winner
Group N
Pedro Gonzalez (COL)-Jefferson Troya (ECU)
Carlos M Villegas (COL)-loser
Carlos M Villegas (COL)-winner
Group O
José Gonzalez (PAN)-Felipe Gallegos (CHI)
Fernando Diaz (COL)-loser
Fernando Diaz (COL)-winner
Group P
Arturo Toledo (CHI)-Michel Lozano (COL)
Miguel Canton (VEN)-loser
Miguel Canton (VEN)-winner.