News Carom Billiard

 

Carom Billiard - Carom - Belgian Championship Multi - Blankenberge (BEL)

Tour de force for Belgians in Multi's

Posted by on January 1, 2013

Tour de force for Belgians in Multi's

© Kozoom photo
Eddy Merckx and Frédéric Caudron, the favourites for three cushion.

BLANKENBERGE - Billiard players ready for the new tour de force in the Blankenberge casino? Mr. President and his team ready for the yearly marathon of matches? The spectators - good for a daily full house, ready for a week with amazing sports moments at the billiard tables?

 

The Multi's in Blankenberge, an exhaustive battle for the titles from 6 until 13 January in the Conscience room of the casino, are about to start. The battle for the gold, silver and bronze medals will start on Sunday.
 
With all the stars of the Belgian billiards, headed by Frédéric Caudron, Eddy Merckx, Eddy Leppens, Roland Forthomme, Peter De Backer and Patrick Niessen.
 
In the new structure was chosen for a Belgian championship for juniors instead of the women championship.
 
Who are bombed to favorites in advance?
 
1 Frédéric Caudron and Eddy Merckx (the defending champion) in three cushion.
 
2 Frédéric Caudron (defending champion), Eddy Leppens and Peter De Backer in the cushion.
 
3 Patrick Niessen (defending champion), Philippe Deraes and Johan Claessen in free game.
 
4 Patrick Niessen (defending champion) and Eddy Leppens in 47/2.
 
5 Frédéric Caudron (defending champion), Eddy Leppens and Peter De Backer in 47/1.
 
6 Frédéric Caudron (defending champion) and Patrick Niessen in 71/2.
 
7 Andy de Bondt in three cushion for juniors.
 
The marathon starts on Sunday, January 6th at 11.00. The final in three cushion is on Sunday the 13th at 16.00.

 

The full schedule of matches in all disciplines:

 

Juniors:
 
Sunday, January 6:
11.15: Geoffrey Desselaerts-Wesley Apers
14.00: Andy de Bondt-Thomas Caluwaerts
17.30: winner against loser
20.30: winner against loser

Saturday, January 12:
15.00: losers
17.30: Final

Free game:
 
Participants:
Patrick Niessen, Maarten Janssen, Andy de Bondt, Philippe Deraes and Johan Claessen.
 
Program:
 
Sunday, January 6:
11.15: Janssen-De Bondt
17.30: Janssen-Claessen
20.30: Niessen-Deraes

Tuesday, January 8:
11.00: Niessen-De Bondt
18.00: Niessen-Claessen
18.00: De Bond The Raes

Thursday, January 10:
17.30: Deraes-Claessen

Friday, January 11:
20.30: Janssen-Deraes

Saturday, January 12:
10.00: Niessen-Janssen
10.00: De Bondt-Claessen

Balkline 47/2

Participants:
Patrick Niessen, Philippe Deraes, Johan Claessen, Eddy Leppens, Johan Devos.
Program:
 
Program:
 
Monday:
11.15: Claessen-Devos
17.30: Deraes-Devos

Tuesday:
13.00: Niessen-Deraes
18.00: Niessen-Claessen
20.30: Leppens-Deraes

Thursday:
14.00: Leppens-Claessen

Friday:
17.30: Leppens-Devos
20.30: Niessen-Devos

Saturday:
17.30: Deraes-Claessen
17.30: Leppens-Niessen

Balkline 47/1

Participants:
Frédéric Caudron, Philippe Deraes, Eddy Leppens, Peter De Backer, Patrick Niessen.
 
Program:
 
Monday:
15.30: Caudron-Deraes
20.30: De Backer- Niessen

Tuesday:
11.00: Leppens-De Backer

Wednesday:
20.30: Niessen-Leppens

Thursday:
17.30: Caudron-De Backer

Friday:
14.00: Leppens-Deraes
14.00: Caudron-Niessen
17.30: Niessen-Deraes

Saturday:
11.30: Caudron-Leppens
11.30: De Backer-Deraes.

Balkline 71/2

Participants:
Frédéric Caudron, Philippe Deraes, Johan Devos, Patrick Niessen, Martin Ravestijn.
 
Program:
Monday:
13.00: Niessen-Deraes
20.30: Devos Ravestijn

Tuesday:
13.00: Caudron-Ravestijn
20.30: Niessen-Devos

Wednesday:
11.00: Caudron-Deraes
18.00: Caudron-Devos

Thursday:
14.00: Deraes-Ravestijn
17.30: Ravestijn-Niessen

Saturday:
20.30: Caudron-Niessen
20.30: Deraes-Devos.

1-Cushion:
 
Participants:
Frédéric Caudron, Eddy Leppens, Peter De Backer, Francis Forton, Philippe Deraes.

Program:
Monday:
15.30: Deraes-Forton
20.30: Caudron-Leppens

Tuesday:
13.00: Leppens-De Backer
18.00: Caudron-Forton

Wednesday:
11.00: Leppens-Forton

Thursday:
14.00: De Backer-Niessen
20.30: Caudron-Niessen

Friday:
17.30: De Backer-Forton

Sunday:
12.00: Leppens-Niessen
12.00: Caudron-De Backer

3-Cushion:

Program
 
Sunday:
14.00: Pascal Claus-Marc Denvil
14.00: Frank de Groot-Marc Dellaert
20.30: Michel van Camp Patrick Kesteloot

Monday:
11.00: Kenny Miatton-Alain Clabots
11.00: Dirk Weeremans-Wesley de Jaeger
11.00: Geert Meylemans-Bart Ceulemans
13.00: Kurt Ceulemans-.....
13.00: Henk Blauwblomme-.....
15.30: Luc Salvo .....
18.30: Frédéric-Mottet ....
18.30: Kurt Ceulemans-....
18.30: Ronny Daniels-....

Tuesday:
11.00: Tom Persyn-Marco Janssen
11.00: Thomas Broux-Iwan Stitschinsky
16.00: Martin Spoormans-.....
16.00: Steven van Acker-....
16.00: Henk Blauwblomme-....
18.00: Peter de Backer-...
20.30: Steven van Acker-...

Wednesday:

 

14.00: Mottet, Spoormans, Daniels (opponent unknown)
16.00: De Backer, Salvo (unknown opponents).

For eighth finals:
16.00: Francis Forton
20.30: Peter Ceulemans, Roland Forthomme

Thursday:
For eighth finals:
11.00: Caudron, Leppens, Philipoom
20.30: Merckx, Van Havere

Friday:
11.00: two quarterfinals
14.00: quarter-finals
20.30: a quarterfinal.

Saturday:
15.00: Semifinals

Sunday:
16.00: Final and Bronze Final.
 
All games from the start to the finish will broadcasted live on Kozoom.

Back to All News

My Comments

Be the first to post a comment

Post new comment

Log in or register now to leave a comment

Forgot your password?

Don’t have an account yet?

Sign up now for free to post comments, add your photos, partipate in our forums and receive exclusive Newsletter.

Then you can get a Premium Pass for a full Live and Video access.

Join Kozoom